Rasplitanje niti joge

Uskoro izlazi nova knjiga Dejvida Gordona Vajta (David Gordon White) The Yoga Sutra of Patanjali, A Biography. Kako najave nagoveštavaju, ovo najnovije istraživanje može da promeni mesto, značaj i ulogu Patanjđalijevih izreka.

Image

 

Savremeni učitelji joge i gurui Sutre pogrešno  uzimaju za opštu osnovu svake prakse joge, rastežući ih, i iz njih izvlačeći kompletno uputstvo za život. Otkrivajući nam ko se krije iza zavese, profesor Vajt, još jednom, razdvaja istinu od jeresi, i savremena verovanja u jogi okreće naglavačke. Ova sjajna, slikovita i privlačna knjiga izazvaće buru kod mnogih, a nadajmo se da će i prosvetliti prosvetljivače. Preporučujem je kao obaveznu literaturu svakome ko se zanima za jogu.

–  Ganga White

 

 

Reč uredništva:

“S manje od dvesta izreka napisanih ako ne nerazumljivim, a ono barem nejasnim jezikom i stilom, Patanjđalijeva Jogasutra danas je slavljena od strane joga establišmenta kao večiti klasik i vodič za praksu joge. Kako nam Dejvid Gordon Vajt pokazuje u ovoj revolucionarnoj studiji, obe ove pretpostavke su netačne. U Indiji je stotinama godina bila bukvalno zaboravljena, a kada je prvobitno otkrivena na Zapadu, zloupotrebljena je. Jogasutra je uzdignuta na sadašnji status – i prevedena na više od četrdeset jezika – u poslednjih četrdeset godina.

Vajt prati neobično i ciklično putovanje ovog zbunjujućeg dela, od njegovog nastanka u davnini, kroz doba zenita od VII do XI veka, do postepenog pada u zaborav i ponovnog uspona u moderno doba, od XIX veka. Zapadu je Jogasutru predstavio britanski orijentalista Henri Tomas Kolbruk (Henry Thomas Colebrooke), i doživljava preporod najviše u Evropi i Americi, uglavnom na engleskom jeziku. Vajt oživljava neverovatan skup onih čije su interpretacije – i izvrtanja – stavile Jogasutru na visko poštovano mesto u popularnoj kulturi. Prateći izuzetnu putanju ovog enigmatskog dela, Vajtovo iscrpno istraživanje pokazuje zašto joga iz indijske prošlosti ima malo sličnosti s jogom koja se praktikuje danas.”