Joga biznis?

U Ogledalu: Yoga is the Ultimate 2015 Entrepreneurial Venture? Think Again HuffPost

Izuzetan članak nastao kao odgovor na tekst u Huffington Post-u. Koncentrisano razmišljanje i uviđanje mnoštva manjkavosti kojima je joga zajednica preplavljena, demistifikaciju ružičastih predstava o podučavanju autorka počinje svojevrsnim raskrinkavanjem Yoga Alliance i njenoj ulozi u nastajanju, perpetuiranju i nečinjenju da se rešavaju problemi koji očigledno izviru na sve strane. Zanimljiv je i njen sažet, obavešten osvrt na Patanjđalija i poreklu neprikosnovenog mesta Jogasutri u savremenoj jogi.
Amara Miler dekonstruiše pogled na jogu kroz ružičaste naočare, od lažnog (samo)ubeđenja da se učitelj joge postaje posle kursa od 200 ili 250 časova, pogotovu kada je kurs prepun mitova i dogmi kojima je neznanje duboko potisnuto ili vešto maskirano. Slušanje sopstvenog tela kao neprikosnovenog učitelja je neophodno, ali ne može da bude instrument skidanja odgovornosti s instruktora, kada njegovo neznanje uzrokuje povredu.
Socijlna uloga učitelja, s pravom smatra autorka teksta, nikako ne počinje i ne završava se s karma jogom shvaćenom kao besplatno držanje joga časova raznim kategorijama ugroženih, pogotovo kada se u suštini takvom delovanju pristupa iz krajnje prizemnih razloga samopromocije i startovanja joga karijere.
Osvrt na zanimanje učitelja joge je realističan, i odudara od tvrdnji koji su se u poslednje vreme pojavljivale u veoma uticajnim medijima.
“Važno je da budemo realni u svojoj joga praksi, i da posebno budemo kritični prema tvrdnjama popularne kulture koji se odnose na jogu. Razvijane sposobnosti razlikovanja, preciznog, istinitog i dubokog razumevanja sveta u kojem živimo kao i nas samih deo je prakse joge, kako bismo mogli da razumno i delotvorno postupamo u ostvarenju svojih ciljeva. Joga, nauka i biznis mogu da budu moćna kombinacija, ali ako nismo iskreni prema srcu joge i ne povežemo je s naučnim saznanjima, lako možemo da izgubimo vezu s važnim delom prakse, i da jogu pogrešno vežemo za kapitalistički poslovni poduhvat, umesto da jogu iskoristimo da sistem kao što je kapitalističko preduzetništvo postane bolje,” zaključuje autorka.
Pogledamo sebe, i iskreno sagledajmo na koju smo se udicu i u kojoj meri zakačili.